Prowadząca/y
Zarząd PTPP
WYKŁAD
WYKŁAD
WARSZTATY
Zapraszamy na warsztat podczas, którego poruszymy tematykę odmiennych stanów świadomości zarówno od strony teoretycznej jak i praktycznej.
Podążając za zasadą, którą twórca Psychologii Procesu - Arnold Mindel nazwał „głęboką demokracją” uczestnicy warsztatu będą mogli zapoznać się z metodami pozwalającymi docenić i zrozumieć informacje kryjące się za odmiennymi stanami - doświadczeniami należącymi do natury ludzkiej psychiki.
Korzystając z różnych kanałów naszej percepcji t.j. wzrok, słuch, propriocepcja, ruch i relacje, uczestnicy będą mogli spojrzeć z perspektywy, w której ważne jest to aby każdy z nas choć trochę przywoływał i przeżywał marginalizowane doświadczenia jakimi są odmienne stany, w celu bardziej swobodnego oraz świadomego poruszania się po kontinuum swoich dośwadczeń.
28 września 2024, godz. 11:45-14:45
sala 2
WARSZTATY
Czy pamiętasz z jaką łatwością jako dziecko wchodziłeś/aś w świat wyobraźni, fantastycznych postaci, magicznych zwierząt i cudownych przygód? Ta kraina jest w Tobie wiecznie żywa i właśnie do niej chcielibyśmy Cię zaprosić.
Za pomocą prostych ćwiczeń wykorzystujących ucieleśnioną wyobraźnię i wrodzoną każdemu człowiekowi zdolność personifikacji, otworzysz bramy do krainy swoich figur wewnętrznych.
Poprzez dobrą zabawę, otwierając wrota kreatywności, stworzymy przestrzeń do tego abyś mógł/a odkrywać w sobie różne kawałki, archetypy, odpychane części siebie albo takie z którymi dawno nie miałeś/aś kontaktu.
Zobaczysz też jak to jest wchodzić w relacje poza słowami – w kontakcie niewerbalnym spotkać się z drugą osobą – poprzez ruch, gesty, mimikę twarzy albo różne dźwięki. Może pojawi się wspólny taniec Twojej postaci z partnerem? A może popłyniecie w rzekę dźwięków, szmerów, szelestów?
Zapraszamy na wspólną podróż!
28 września 2024, godz. 11:45-13:15
sala 1 (207)
WARSZTATY
Rodzimy się kreatywni, ciekawi świata, z różnymi potencjałami i talentami.
Nie znamy swoich możliwości, one czekają na odkrycie. Niektóre są tak ekspresyjne i silne, że same wybiegają do świata i nie pozwalają się pominąć, ukryć czy zdusić. Inne czekają na sprzyjający moment. A są i takie, które przez lata cichutko ukrywają się i łatwiej o nich zapominać niż cieszyć się nimi.
Mamy w sobie wiele możliwości - te, które znamy i takie, które drzemią ukryte, przykurzone, niepewne… i sami nie wierzymy, że są w nas.
Warsztat jest zaproszeniem by poszukać tego co w nas drzemie i chciałoby się móc wyrażać bardziej. Do odświeżenia jakości jakie już w nas są, tylko z różnych powodów wycofały się… do tego by pytać: „a co by było gdybym…? Jaki byłbym/ byłabym gdyby… ?”
Jeśli więc przeczuwasz, że potrzebujesz przymknąć oczy i zanurzyć się w siebie w poszukiwaniu skarbów to zapraszam. Jeśli potrzebujesz odblokować, udrożnić, albo po prostu pobyć ze swoją kreatywnością to przybywaj. Odwiedzimy nasze wyspy Skarbów…
28 września 2024, godz. 11:45-13:45
sala 3
WARSZTATY
Warsztat ten jest zaproszeniem do kontynuowania swojej podróży przez krainę figur wewnętrznych.
W spontaniczny ruchu, dzięki poszerzonej ekspresji ciała, muzyce oraz energii grupy, będziesz mógł ucieleśniać różne aspekty swojego doświadczenia, spotkać się z wieloma figurami wewnętrznymi, w pełni poczuć, jak również kreatywnie wyrazić związane z nimi jakości.
Gdy tańczysz w taki sposób, tańczy z Tobą całe Twoje życie - to co je wspiera i to, co je ogranicza. Poddanie się temu doświadczeniu daje możliwość nie tylko spotkania się z tym, co jest, ale też eksplorowania nowych, do tej pory ukrytych wzorców.
Świadomy spontaniczny ruch to okazja do poznania, ucieleśnienia i zintegrowania różnych, często mniej znanych części samego siebie.
Co ze sobą zabrać:
- luźne ciuchy na przebranie
- wodę do picia
- notes
- wszystkie swoje części ;)
28 września 2024, godz. 14:00-15:30
sala 1 (207)
WARSZTATY
Podstawowym zadaniem muzyki jest przełamanie w nas zarówno obojętności na słyszenie, jak i wytłumionej wrażliwości; (...) rozpuszczenie w nas sztywności w momencie, gdy pojawiamy się na nowo - w poczuciu, że słyszymy to po raz pierwszy" - Lucia Dlugoszewski
Cześć! Nazywam się Karol Domański. Jestem psychoterapeutą w nurcie psychologii procesu oraz analitykiem jungowskim.
Moim drugim zajęciem i wielką pasją jest produkcja instrumentów muzycznych zwanych handpanami.
Mają one niezwykłe brzmienie, którego właściwości terapeutyczne wciąż odkrywam.
Zapraszam na pierwszą edycję eksperymentalnych warsztatów, na których połączę elementy psychologii procesu, muzyki handpanowej i głębokiego słuchania wg. idei Pauline Olivieros (Deep Listening).
Będzie to eksperyment z dźwiękiem wprowadzającym w doświadczenie lekko odmiennego stanu świadomości.
To warsztaty będące odpowiedzią na pędzący świat, w którym zarówno tak dużo bodźców od zewnątrz, jak i potok myśli od wewnątrz ciągle rozprasza naszą uwagę.
Będziemy utrzymywać skupienie na dźwięku, który zaprowadzi nas nieco głębiej w siebie.
Odróżnimy słyszenie (ang. hearing) od słuchania (ang. listening) jako głęboko subiektywnego doświadczenia.
Sprawdzimy czy głębokie słuchanie poszerzy naszą świadomość.
Będziemy zauważać, co nas zatrzymuje, kiedy próbujemy się wsłuchać. Uważnie poobserwujemy własne progi, które nas od tego oddalają i będziemy mieli okazję trochę potańczyć wokół nich.
Aborygeni wierzą, że zanim coś się narodzi, musi najpierw zostać wyśpiewane.
My spróbujemy poczuć i rozpoznać to, co wewnątrz nas rezonuje z określonymi wibracjami dźwiękowymi, i nadać temu formę.
"Daleko w mroku rozległ się odgłos kroków. Zbliżały się powoli, ale stanowczo. I zatrzymały się. Głos powiedział: Raz. Raz. Raz, dwa. Raz, dwa. I kroki oddaliły się znowu. Po chwili odezwał się inny głos: Raz, dwa, trzy, cztery... I zaistniał wszechświat. Błędem było nazywanie tego wielkim wybuchem. Wybuch powoduje jedynie hałas i zgiełk, a cały ten zgiełk może wywołać tylko większy zgiełk oraz kosmos pełen przypadkowych cząstek. Materia eksplodowała w istnienie z pozoru jako chaos, ale w rzeczywistości jako akord. Ostateczny akord mocy. Wszystko razem pomknęło odśrodkowo w jednym potężnym pchnięciu, które zawierało w sobie, niczym odwrotne skamieliny, wszystko, co miało być. Wśród tego, zygzakując w rozszerzającej się chmurze, ożywiona, pędziła tamta pierwsza, dzika i żywa muzyka.
Miała kształt. Miała ruch. Miała harmonię. Miała rytm i dało się przy niej tańczyć. Wszystko tańczyło. Głos zabrzmiał bezpośrednio w głowie Susan: I nigdy nie umrę. Odpowiedziała głośno: - Część ciebie jest we wszystkim, co żyje. „Tak. Jestem rytmem serca. Rytmem rdzenia.”" - Terry Pratchett "Muzyka duszy"
WYKŁAD / WARSZTATY
Sebastian Buttny - gość specjalny
28 września 2024, godz. 16:00-18:00
sala 1 (207)
Zapraszam na warsztaty: "Jak dobrze o sobie myśleć – godność w ujęciu psychologii procesu"
Chcesz dowiedzieć się, co odbiera Ci godność, a co ją wspiera? A może szukasz sposobów, jak myśleć o sobie z szacunkiem i miłością?
Dołącz do wyjątkowych warsztatów, które poprowadzę w ramach Dni Otwartych Psychologii Procesu!
Nazywam się Anna Wodziak, jestem psychoterapeutką i pedagogiem, z wieloletnim doświadczeniem w pracy z ludźmi nad wzmacnianiem ich poczucia własnej wartości.
Warsztaty są dedykowane osobom głuchym i niedosłyszącym – zapewniamy tłumaczy języka migowego!
Dlaczego warto?
- Poznasz, co wpływa na Twoje poczucie godności.
- Nauczysz się myśleć o sobie z szacunkiem.
- Zyskasz narzędzia do budowania zdrowej relacji z samym sobą.
Liczba miejsc ograniczona!
Zgłoś się już teraz! Więcej informacji i rejestracja: https://forms.gle/AEg4Qgg8aSCU3BYd7