Seminarium Healing History
29-09-2023 - 01-10-2023

Go to english version

Przerwij cykl osobistej i historycznej traumy. Weź udział w Seminarium Healing History!

English version https://psychologia-procesu.org.pl/en-healing-history

Polskie Towarzystwo Psychologii Procesu zaprasza na Seminarium Healing History.

Idea Uzdrawiania Historii to nic innego jak praca z traumą indywidualną i zbiorową. Traumą, która swoje źródło ma w przeszłości. W trudnej historii, wojen, konfliktów i niepokojów, które zapisały się nie tylko na kartach książek, ale także, a może przede wszystkim, w umysłach, emocjach i ciałach naszych przodków. A przez to i w nas samych. Traumy transgeneracyjne , przekazywane z pokolenia na pokolenie, to nie tylko urazy psychiczne noszone przez poszczególne rodziny. Idea Healing History, zapoczątkowana przez amerykańskiego psychoterapeutę Gary’ego Reiss’a, pokazuje, że jednostka czy konkretny ród, nie jest oderwany od historii, miejsca czy kultury w której żyje. A przez co traumatyczne wydarzenia z przeszłości naszego kraju czy kontynentu zapisują się w nas samych! Często dzieje się to na poziomie głębokiej nieświadomości i ma realny wpływ na nasze teraźniejsze życie.

Trauma to nic innego jak zablokowana w naszym ciele energia. Nierozpoznany uraz psychiczny kieruje naszym życiem, wpływa na relacje, powoduje nieprzyjemne symptomy w ciele, a nawet przyczynia się do ciężkich chorób. Uzdrawianie Historii pozwala przerwać cykl traum przekazywanych z pokolenia na pokolenie, żyć bardziej świadomie i odzyskać energię do tu i teraz. Aby tak się stało potrzebujemy zajrzeć tam gdzie boli i przepracować traumatyczne wspomnienia. Z pomocą przychodzi projekt Healing Historii, który z powodzeniem realizowany był w wielu miejscach w Polsce i na świecie, mierząc się z największymi konfliktami i traumami XX wieku, m.in. II Wojną Światową.

Jeśli więc :

 • czujesz, że coś cię blokuje
 • odczuwasz niechęć do konkretnej osoby lub grupy społecznej
 • jakieś trudne wydarzenia w Twoim życiu powtarzają się i powodują dyskomfort
 • odczuwasz nieprzyjemne symptomy i napięcia w ciele lub cierpisz na przewlekłe choroby
 • masz trudność ze stawianiem zdrowych granic i nawiązywaniem satysfakcjonujących relacji z innymi ludźmi
 • potrzebujesz lepiej rozumieć i rozwiązywać konflikty
 • chcesz poszerzyć swoją świadomość i dostać konkretne narzędzia pracy z traumą historyczną

Jeśli tak - to seminarium jest dla Ciebie.

Bazą projektu Healing History jest założenie, że ​​przeszłość, teraźniejszość i przyszłość stale się przeplatają i wpływają na siebie. Nieuświadomione, noszone przez pokolenia urazy psychiczne powodują, że jesteśmy bardziej podatni na manipulacje i częściej dajemy się wciągać w konflikty. Trauma zobaczona, przeżyta i uszanowana, może zostać uwolniona, może odejść. Uzdrowiona i przekroczona, powoduje, że rozwijamy się nie tylko jako jednostki, ale wpływamy na cały system w którym żyjemy. Przez co trudne wydarzenia z przeszłości mogą być w pełni zobaczone, wybaczone i przestają kierować naszym życiem.

Celem projektu jest :

 • uzdrawianie traum
 • poszerzenie świadomości
 • wsparcie
 • rozwój
 • pomoc w rozwiązywaniu konfliktów i rozumieniu
 • zapobieganie polaryzacji

W programie:

 • proces grupowy
 • praca z podświadomością
 • wprowadzanie w odmienny stan świadomości korzystając z uznanych metod Psychologii Procesu

OSOBY PROWADZĄCE

Gary Reiss (USA) i Bogna Szymkiewicz-Kowalska (Polska) oraz asystenci. 

Dr Gary Reiss jest doktorem LCSW i certyfikowanym trenerem psychologii zorientowanej na proces. Gary prowadzi prywatną praktykę terapeutyczną w Eugene i Portland w Oregonie. Uczy psychologii zorientowanej na proces w Instytucie Pracy z Procesem w Portland i na całym świecie.  Posiada ponad 40 lat doświadczenia. Specjalizuje się w terapii rodzinnej, terapii seksualnej, pracy z pacjentami w śpiączce. Pracuje z konfliktami w newralgicznych miejscach na świecie, jest inicjatorem projektu „Healing History”. Opublikował 14 książek, w tym "The Dance of Sex", "Dreaming Money", "Families that Dream Together" oraz "Power of Love", “Healing History”.

https://garyreiss.com

Dr Bogna Szymkiewicz-Kowalska jest doktorem psychologii, przez ponad 30 lat pracowała w Instytucie Stosowanych Nauk Społecznych UW.  Posiada licencję terapeutyczną i trenerską wydaną przez Research Society of Process Oriented Psychology w Zurychu. Psychoterapeutka i superwizorka. Uczy psychologii zorientowanej na proces w ramach Fundacji Studium Psychologii Procesu akredytowanej przez PTPP, w szkole włoskiej Arte del Processo, a także prowadzi warsztaty szkoleniowe i rozwojowe w Polsce i w innych krajach. Jest autorką książek „Zranione stany świadomości” oraz „Dlaczego tak trudno jest odejść. Narracje kobiet doświadczających przemocy”.

http://www.bogna.eu

ORGANIZATOR

Seminarium organizowane jest przez Polskie Towarzystwo Psychologii Procesu. Jest kolejnym wydarzeniem z cyklu seminariów ”Healing History”, które odbyły się już w wielu krajach świata na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat (również w Polsce, w Warszawie, w 2012 r. i 2018 r.).

DLA KOGO?

Warsztat skierowany jest do psychologów, psychoterapeutów, pedagogów oraz wszystkich zainteresowanych pogłębioną pracą w obszarze traumy, w tym traumy zbiorowej. Zapraszamy również osoby z innych krajów, szczególnie z tych państw, które doświadczają konfliktów zbrojnych m.in. osoby z Ukrainy.

JĘZYK

Językiem podstawowym seminarium jest angielski; części wykładowe będą tłumaczone na język polski, części ćwiczeniowe i procesy grupowe będą przebiegały ze wsparciem językowym w miarę możliwości.

ZAPISY I INFORMACJE

tel.: (+48) 797 553 382
administracja-ptpp@psychologia-procesu.org.pl
Formularz zgłoszeniowy: https://forms.gle/jLr5J9jhvKLqRWeg7

OPŁATY (UDZIAŁ W SEMINARIUM ORAZ POBYT W OŚRODKU)

Koszty związane z udziałem poniżej wg tabeli. Ceny zawierają opłatę za udział w seminarium, opłatę za 2 noclegi w tym: śniadania (sobota, niedziela), obiady (piątek, sobota, niedziela), kolacje (piątek, sobota) oraz bufet kawowy.

Kto? Opcje pokoi I termin
(do 31 lipca)
II termin
(od 1 sierpnia)
Członkowie Polskiego Towarzystwa Procesu 3-osobowe 2320 PLN 2420 PLN
2-osobowe* 2360 PLN 2460 PLN
Pozostali 3-osobowe 2370 PLN 2470 PLN
2-osobowe* 2410 PLN 2510 PLN
Ceny w Euro (zawierają koszt przewalutowania)** 3-osobowe 579 Euro 603 Euro
2-osobowe* 588 Euro 613 Euro

*ilość miejsc w pokojach 2-osobowych ograniczona
**można również zapłacić w PLN, jeśli jest to dla Państwa wygodniejsze

WPŁATY:

PKO BP nr rachunku: 19 1020 1169 0000 8102 0296 2264​
Tytuł przelewu - Seminarium Healing History 2023

STYPENDIA

Dla osób w wyjątkowo trudnej sytuacji finansowej, jak też mieszkańców państw doświadczających konfliktów zbrojnych przewidujemy możliwość starania się o stypendia. Kontakt w tej sprawie: administracja-ptpp@psychologia-procesu.org.pl

Serdecznie zapraszamy osoby pragnące wspomóc zbieranie środków na stypendia o wpłaty na konto PTPP, nr rachunku: 19 1020 1169 0000 8102 0296 2264​

TERMIN

29 września – 1 października 2023 r. (piątek 10:00 – 18:00, sobota 10:00 – 18:00, niedziela 10:00 – 17:00)

MIEJSCE

4 Żywioły Falenty, Ośrodek Konferencyjno-Szkoleniowy, Aleja Hrabska 4, 05-090 Raszyn Falenty

http://4zywiolyfalenty.pl/

TRANSPORT

Istnieje możliwość zorganizowanego transportu do ośrodka w dniu rozpoczynającym seminarium - piątek 29 września. Bus ELE TAXI będzie odjeżdżał z Dworca Centralnego, parking taxi na przeciwko wejścia głównego (od ul. Emilii Plater). Kontakt w tej sprawie: administracja-ptpp@psychologia-procesu.org.pl

Ważne informacje dla studentów szkoły psychoterapii Fundacji SPP:

 • Udział w seminarium zalicza obowiązkowe seminarium Worldworkowe (23 godz.) w ramach koniecznych wymagań do zakończenia II fazy studiowania.

Serdecznie zapraszamy!

English version https://psychologia-procesu.org.pl/en-healing-history

Kalendarium Wydarzeń