Seminarium Healing History 2023. Relacja z wydarzenia

Healing History. Kręgi na wodzie zmieniające wpływ historii

Blisko sto osób z różnych państw, środowisk, warsztaty, wykłady i dyskusje. Trzy dni intensywnej pracy dobiegły końca. Wszystko to w jednym celu  - uzdrawiania traum historycznych. Za nami trzecie seminarium Healing History w Polsce. 

Czym jest trauma historyczna? To przekazywana z pokolenia na pokolenie trauma, wewnętrzne konflikty i antagonizmy, u których podłoża leżą najczęściej wielkie wojny. Głębokie rany, które niezabliźnione wpływają na nasze życie, kraj i świat w jakim żyjemy. Bo nie uzdrowiona trauma lubi się powtarzać, stąd niekończące się globalne konflikty, jak choćby trwająca na naszych oczach wojna w Ukrainie. W cieniu tego wydarzenia, po raz trzeci w Polsce, odbyło się seminarium Healing History - prowadzone przez amerykańskiego psychoterapeutę i facylitatora dr Gary'ego Reissa oraz psychoterapeutkę dr Bognę Szymkiewicz z Polskiego Towarzystwa Psychologii Procesu.  

Healing History to powstała blisko 10 lat temu, autorska metoda pracy psychoterapeutycznej z dużymi grupami ludzi, która w założeniu ma na celu przepracowanie traum historycznych i transpokoleniowych. Po co? Aby takie piekło jak konflikty zbrojne, mogły się już nie powtarzać. Czy możliwy jest świat bez wojen? dr Gary Reiss podkreśla, że swoją pracą chciałby do tego dążyć:

- Chciałbym zobaczyć wielkie światowe zmiany, jakim jest przełamanie uzależnienia od wojny w rozwiązywaniu konfliktów. 
Kiedy miałem około 30. lat to miałem taką wizję , że moja praca będzie polegała na tym, żeby wprowadzić więcej pokoju na tle religijnym na świecie. Ta praca będzie zajmowała całe moje życie, albo nawet więcej wcieleń niż to jedno życie. 

Healing History jak dodaje dr Reiss, to nie tylko  idea. Na przestrzeni 10. lat seminaria odbywały się już w wielu miejscach na świecie m.in w Izraelu i Niemczech, a efekty pracy z traumą historyczną są realne i widoczne:

- Docierają do nas głosy od politycznych liderów, że dzięki tej pracy udało się zapobiec wielu zamieszkom, czy atakom terrorystycznym. Trudno o dokładne zmierzenie tego co robimy, ale pewne jest, że jeśli spora grupa, ponad dwudziestoosobowa nad czymś pracuje, ma to realny wpływ na szersze pole, na pole całej ludzkości. 

Dr Bogna Szymkiewicz ma świadomość, iż pracę z konfliktem podejmuje bardzo wiele różnych grup, natomiast zwraca uwagę na jeden ważny czynnik odróżniający ideę Healing History od innych:

-To co dla mnie wyodrębnia projekt Healing History od innych, jest zajmowanie się historią. Pamiętam jak po jednym z seminariów podeszła do mnie kobieta, 60- letnia nauczycielka historii w liceum. Powiedziała mi, że żałuje, iż wcześniej nie była na takim seminarium, bo wtedy uczyłaby tej historii inaczej. Mam wrażenie, że osoby które przychodzą na nasze seminaria zaczynają odczuwać i rozumieć historię w inny sposób. To nie jest tylko o samej wiedzy.

dr Bogna Szymkiewicz wierzy, że duża zmiana zaczyna się od pojedynczego człowieka, który pracując nad sobą, nad swoimi traumami, niesie tę ideę dalej w świat:

- Po tym seminarium też już przyszły do mnie różne osoby, jedna mówi, że zorganizuje grupę polsko - ukraińską, druga - stworzy inną grupę procesowa.  Mam nadzieję, że to są takie kręgi na wodzie, o coraz większych zasięgach.

Uczestnicy warsztatów mówią o intensywnej pracy, zmęczeniu i wzruszeniu:

Więcej o traumie historycznej jak i samej idei Healing History można przeczytać w książce dr Gary'ego Reissa zatytułowanej Breaking the Cycle of Personal and Historical Trauma. 

Relację przygotowała Ewa Chyra. 

Kalendarium Wydarzeń